WOC 2017

Още едно Световно първенство по ориентиране е зад гърба ми. За пореден път в участието ми имаше позитивни и негативни страни. Въпреки, че постигнах прилично класиране в индивидуална дисциплина – 25-то място, при най-добро 21-во за мен, но в друга дистанция и 21-во за българин в същата, не съм особено доволен. Не успях да се класирам за финала на Спринта, за който всъщност бях насочил подготовката си последните месеци. Какво се случи? Най-просто казано – това, че не успях да видя изкуствена дупка в ограда, на терена, ме лиши от това, да покажа колко напреднах през последната половин година с подготовката. Световното започна със Спринт квалификация, а аз бях спокоен, въпреки че знаех, че в днешно време квалификациите могат да бъдат доста „гъсти“. Не бях особено фокусиран върху този старт, не че не исках да бягам максимално, просто не бях готов да „изплюя вътрешностите си“ по трасето, както обаче смятах да направя ден по-късно на финала. Попаднах в серия, която се „затвори“ на 38 секунди и аз бях под чертата, закъснял с цели 9 (другите две серии се затваряха на 44 и 50 секунди, но това така или иначе не е от голямо значение, но говори за голямата плътност в … Прочети още

Анализ и планове 16/17

Беше добра година. Определено повече успехи, отколкото неуспехи! Започнах 2016 с пасив. Пасив, който натрупах от април 2015 до края на годината, тъй като се „разправях” с контузията в глезена. Почти не бях тичал в гора до февруари месец, но бързо навлязох в играта. Цялостно подготвителният период беше стабилен – нямах голям обем, но пък бях постоянен. Определено имах прогрес със скоростта и въпреки, че не успях да реализирам формата си, на 3000м в зала бягах 8:52мин. Направих и два много ползотворни лагера в Испания и Португалия. Бях в добра форма. Бягах стабилно на Европейското първенство в Чехия, класирах се за финали и около 30-то място в индивидуалните дистанции, за които бях отишъл. Бягахме добре и на щафетата, заедно с Кирил Николов и Теодор Йорданов и записахме историческо класиране за тези шампионати. В двете щафети – Тиомила и Юкола направих стабилни, приемливи за отбора бягания на 1-ви пост, класирахме се съответно 8-ми и 18-ти! Лятото беше време за Световни първенства – започнах със Студентското в Унгария, където бях доста близо до осъществяването на целта си да взема медал. Записах 5-то място в дългата дистанция, едва 33 сек от бронза с едно далеч не перфектно бягане. Чудесен резултат, особено предвид конкуренцията, … Прочети още

Най-добрата форма на Световно досега

Не едно и две Световни първенства по ориентиране са зад гърба ми, но за първи път по време на тези шампионати, през изминалата седмица, се чувствах цялостно много добре физически. За първи път участвах на индивидуалните горски дистанции – средна и дълга. Досега бях участвал само в две квалификации на дълга дистанция. Бягах много добре в два от трите спринтови старта – квалификацията и спринтовата щафета – на финала допуснах две грешки, които ме лишиха от по-добро класиране и заех 28-мо място. В щафетата отборът ни зае 18-то място (Лили, Тони и Дизела). Това бяха стартовете, на които можех да се надявам на по-сериозни класирания от Световното. Със сигурност една от линиите, по които ще работя в следващата една година е още по-сериозното напредване точно в тази дистанция – любимата ми! Акцентите ще са на по-добра физическа подготовка, два старта в един ден, повече качествени стартове/технически тренировки! Горските дистанции на това Световно бяха „друга бира”. Да, от 5-6 години участвам на големите щафети за Скандинавски клубове, но това определено е далеч от достатъчната подготовка за този тип райони. Да, мога да намирам точките и да бягам добре, особено в тренировъчно темпо, но спецификата в бягането, избора на вариант и ориентирането … Прочети още

Последното ми студентско световно…

Бях много близо до постигането на това, което наистина исках за изминалата състезателна седмица по време на последното ми Световно студентско първенство по ориентиране. Имах подготовката и самочувствието и знаех, че мога да се класирам в първите 10 на всяка от индивидуалните дисциплини, въпреки, че преди това ми беше трудно да определя на коя от трите (спринт, дълга, средна) резултатът може да бъде най-добър. Въпреки, че конкуренцията, както винаги на този тип първенства, беше изключително висока и доста топ състезатели от топ нации участваха, всъщност имах силното желание да се докопам до медал. Уви, това не успях да постигна. В спринта не успях да избера най-добрите варианти, няколко пъти, и това ми коства място в първите 6, но районът и маршрутът определено не бяха мой тип. Чувствах се добре, особено след като знаех, че първенството едва започва. КАРТА: Спринт / GPS проследяване На дългата дистанция, очевидно, изпуснах моя шанс. Ако бях избягал само 1 от поне 5 отсечки, на които не направих най-добрия избор или изпълнение, можеше да имам желаното парче метал. Останах на едва 35 секунди от него. КАРТА: Дълга / GPS проследяване Това е вторият път, в който имам такъв шанс да бъда на една отсечка от медала … Прочети още

5 седмици до Европейското и анализ на изминалото..

Не са много, дори са малко, но същевременно за 5 седмици много неща могат да бъдат променени – формата може да скочи от земята до небето и обратно. А понякога и двете. Европейското първенство по ориентиране, което ще се проведе в края на месец май в Чехия е основната ми цел за първата половина на годината. Заедно с по-голямата част от националния отбор направихме и тренировъчен лагер в района на първенството като за 4 дни успяхме да побягаме на няколко района подобни на горските дистанции. За съжаление нямахме възможност да бягаме на спринтови карти, особено след като се наложи да импровизираме и сглобяваме тренировките на място. За следващите 5 седмици ще се постарая да оптимизирам тренировките си, въпреки че почти не мога да мърдам от рамката на състезанията, които са всеки уикенд, а повечето дори са дълъг уикенд. КАРТИ: Лагер в Чехия И да се върна малко по-назад с анализ на изминалото време от последната новина на сайта ми. През февруари направих два ползотворни лагера в Португалия и Испания, където освен, че натрупах базисни километри с карта, успях да бягам много добре на голяма част от стартовете. Това, всъщност, беше доста мотивиращо, като се има предвид, че от дооста време … Прочети още