Студентски шампион и първите дни в Скандинавието

На 7-ми април се проведе пролетния държавен студентски шампионат по крос във Велико Търново. Както и миналата година аз успях да спечеля това бягане и да взема поредна титла от студентски шампионати. Мъжкото трасе беше 6 км и се бягаше по еднокилометровата обиколка на хълм Света гора. Конкуренцията, както подобава, беше на ниво – с национални състезатели от лека атлетика, ориентиране и триатлон, както и други силни бегачи. Стартирахме равномерно, без изцепки и спокойно темпо. Преминахме първи километър около 3:38 мин, след което темпото се повиши и преминахме втора обиколка за 3:29 мин. Бавно, но сигурно тълпата намаляваше, докато след още няколко километра под 3:30 мин/км останахме само трима – Иво Каменаров, аз и Йордан Кралев. Иво водеше стабилно темпо и изглеждаше добре, но при влизането ни в предпоследната 5-та обиколка аз реших да изляза напред и да атакувам. Успях да се откъсна и малко по малко да избягам напред. Преминах 5-ти километър за 3:20 мин. С последна обиколка от 3:25 мин успях да финиширам с преднина от 15 секунди пред Иво Каменаров и 24 секунди пред Данчо Кралев. Така прибавих още една титла в актива на Великотърновския университет с общо време 20:48 мин. Няколко дни по-късно заминах за Борланге, … Прочети още

2-ро място на Beograd Open 2013

През изминалия уикенд (29-31.03) взех участие в традиционното състезание на сръбската столица – Београд Опън и последвалия го WRE Спринт в крепостта Калемегдан. При присъствието на двама Световни шампиони и бронзови медалисти от 2012 година, съответно Едгарс Бертукс при мъже и Глеб Тихонов при младежи аз заех 2-ро място и в дългата и средната дистанция, съответно и в общото класиране. Победител стана Едгарс, а трети – Глеб, с който бяхме съотборници в Конгсберг през 2011 г. В неделния Спринт, носещ точки за световната ранглиста направих грешки и се наредих едва 5-ти, но на секунда пред Едгарс Бертукс :). В първия старт на Београд Опън организаторите ни предоставиха възможност да бягаме на известния им район „Бабе”. Маршрут ~10км на един доста интересен и техничен район. Може би маршрутът можеше да бъде много по-предизвикателен, но въпреки всичко успях да се насладя на района. Друг минус бяха доста високо поставените контролни точки и тъй като имаше видимост, ориентирането беше по-лесно. Знаех, че има силни състезатели и исках да видя колко далеч съм от истината. Опитах да бягам бързо навсякъде и да напъвам, въпреки че не ми беше особено свежо. Направих почти чисто бягане с две малки грешки за 19-та и 20-та КТ и … Прочети още