Купите «С карта из Търновград» и «Трите хълма»

По традиция „Трапезица 1954” организираха своето клубно състезание около празника на град Велико Търново. Тази година проявата привлече около 450 участника, които се състезаваха за купа „С карта из Търновград” и за купа „Трите хълма” през изминалата седмица. Домакините използваха интересен нов формат за съботното състезание, който беше тестван от „Браун тим” също в старата столица през есента на 2012 г. – два спринта като вторият е преследване на база класирането от първия. Мисля, че е много подходящ и ще се радвам занапред в България да се организират още такива стартове. Така участниците имат възможност да бягат не един, а два спринта, а и преследването може да се направи атрактивно за публиката. В неделя организаторите бяха подготвили тежка средна дистанция в околностите на манастир Света Троица, която носеше точки за Световната ранглиста. През съботния ден моето представяне беше на ниво, с победа в първия старт и минимална загуба в преследването от Кирил Николов. Така останах 2ри за купа „С карта из Търновград”, но не така се развиха нещата на следващия ден. На средната дистанция направих няколко (3) груби грешки, които ми костваха страшно много време и ме закотвиха на 4-то място. Спринт №1 беше организиран на нов район в старата … Прочети още

Убедителна победа за купа „Бегун”

През изминалия уикенд край селата Долище и Орешак, покрай Варна се проведе купа „Бегун”, която за 3та поредна година се организира от едноименния клуб. Още веднъж организаторите се представиха отлично, с много желание и качествен продукт. Тази година форматът на състезанието беше променен – след като имаха предвид мненията от минали години, те изключиха ориент-шоуто и мол ориентирането и в двудневната надпревара бяха включени два качествени старта в гора – средна и дълга дистанция. Аз имах честта за втора поредна година да спечеля купа „Бегун”, като записах победи и в двата дни. Резултати. На средната дистанция, дори на загрявката се чувствах много добре. Стартирах уверено и се справях много добре с ориентирането. Точка по точка, нещата вървяха гладко, а аз натисках газта. Интересен маршрут с няколко дълги отсечки, като цяло разнообразен – с отсечки в гъстаците, в чистата гора, смяна на посока и избор на вариант. Направих 2-3 малки грешки – по 5-10 сек всяка, което беше едно перфектно за мен бягане – в комбинация с много високо темпо се получи една от най-добрите ми средни дистанции, които някога съм бягал, досега. Пробягах 5,2 километровия маршрут с 250м сборно изкачване за 35:30, втори остана Златко Каменаров с 41:16, а трети … Прочети още

Купа „3ти март” и Балкански Крос в Сърбия

На връх националния празник 3-ти март в околностите на гр. Плевен се проведе първото за годината състезание в България. Маршрут 7,2км, хубаво време, gps-проследяване, живо-предаване и 1 секунда – това са ключовите неща този ден. Взех победата в много оспорвано състезание само със секунда преднина пред Иво Каменаров. На 9-ти март пък се проведе Балканския крос в Зренянин, Сърбия. Равно трасе с много завои, висока скорост и отново хубаво време белязаха това състезание. Аз останах на 14-та позиция с време 33:20 на малко над 10 километровото трасе. Откриването на сезона по ориентиране в България, както почти всяка година, започна с купа „3ти Март”, която се проведе на карта Алеите, използвана за квалификацията на ДП Средна 2011. Организаторите бяха вложили много усилия и бяха подготвили клубната си купа много добре. Мисля, че най-значимото този ден беше gps-проследяването, което беше осъществено в България за първи път. Надявам се, че все повече състезания от родния календар ще използват тази нова технология, с помощта на отбора от Плевен. Маршрутът на М21Е беше дълъг 7,2км със смяна на картата. Районът ми беше познат и знаех, че скоростта ще е висока. Всъщност представях си гората доста по-чиста от действителността. Преди 2 години не бях забелязъл, че … Прочети още

Държавното по Крос и предстояща Балканиада

Честита Баба Марта на всички! Бъдете винаги здрави, засмени и щастливи! От миналата година се зароди традиция в БФЛА някои от държавните първенства да се провеждат в средата на седмицата – мен лично не ме притеснява това, но може би за някои е проблем. Та, изминалата сряда, на 27-02 се проведе ДП по Крос на Боровец. Трасето беше разположено на поляната, в близост до старт-финала на 3тия ден от купа „България” 2012. Обиколка от 1000м, много сняг, студ, кал, вода и всички производни смеси бяха препятствията за всеки един стартирал този ден. С това трасе организаторите кандидатстват за Европейско първенство по Крос пре 2014/2015г. Заедно с останалата част от отбора отидохме в Самоков още вторник и се раздвижихме с лека тренировка. В сряда, според програмата, се качвахме към зимния курорт и се нареждахме на стартовата линия за изстрел. Моето бягане беше чак в 14:25, но отидох от рано, за да мога да гледам развръзката в останалите възрастови групи. Заех 4-то място в мъжката група, 10000м с време 37:36. Победител стана Йоло Николов с 35:20. Въпреки отстъплението от миналата година и разликата до 1вото място, бях някак си удовлетворен. След като се прибрахме от Португалия не успях да се закрепя и … Прочети още